بفرست و ویرایش کن

پست، ویرایش و حذف مطلب

رضوان خسروی

قبلا روش ایجاد یک وبلاگ را در سرویس‌های وبلاگی بلاگفا، پارسی‌بلاگ، پرشین‌بلاگ، میهن‌بلاگ، وردپرس و بلاگ‌اسپات توضیح دادیم. حالا نوبت می‌رسد به شروع وبلاگ‌نویسی. برای نوشتن یک مطلب در وبلاگ‌مان، قبل از هر کاری باید وارد قسمت مدیریت وبلاگ شویم.

 

ورود به مدیریت وبلاگ

به صفحه‌ی اول سایتی که وبلاگ‌تان را در آن ثبت کرده‌اید بروید و سعی کنید گزینه‌هایی مانند «Sign in»، «Enter» و یا «ورود به سایت» را پیدا کنید. سپس نام کاربری و کلمه‌ی عبوری را که در هنگام ثبت وبلاگ انتخاب کرده بودید وارد کنید.

 

اگر یادتان باشد گفته بودیم که سرویس وبلاگی بلاگ‌اسپات متعلق به شرکت گوگل است و برای ایجاد وبلاگ در این سرویس لازم است که یک اکانت جی‌میل داشته باشید. حالا برای ورود به قسمت مدیریت وبلاگ‌تان در این سایت، باید به جای نام کاربری، همان جی‌میل‌تان را وارد کنید.

 

در بعضی از این سرویس‌های وبلاگی، در کنار نام کاربری و کلمه‌ی عبور، گزینه‌ای وجود دارد که با علامت‌دار کردن آن اطلاعات ورودی شما -که همان نام‌کاربری و کلمه‌ی عبور است- برای مدت چند روز در دستگاه ذخیره می‌شود و هنگام ورود، دیگر نیازی به وارد کردن دوباره‌ی اطلاعات نخواهید داشت.

 

نوشتن مطلب جدید

برای «ارسال مطلب جدید» باید وارد قسمتی با همین نام و یا نام‌های مشابه آن بشوید.

حالا می‌توانید با وارد کردن عنوانی برای مطلب جدیدتان (در قسمت عنوان مطلب) شروع به نوشتن اولین پست وبلاگی خود بکنید.

 

بعد از اتمام نگارش مطلب، روی گزینه‌ی «ارسال مطلب»، یا «انتشار پیام»، یا «بفرست» کلیک کنید تا مطلب شما در وبلاگ‌تان ثبت شده و در معرض دید خوانندگان قرار بگیرد.

 

حالا برای این که از ارسال صحیح مطلب‌تان مطمئن شوید، به صفحه‌ی نمایش وبلاگ‌تان بروید و مطلب جدیدتان را ببینید. برای این کار، هم می‌توانید از گزینه‌ی «مشاهده‌ی وبلاگ» که در اغلب سرویس‌های وبلاگی پس از انتشار مطلب جدید نمایش داده می‌شود استفاده کنید و هم می‌توانید با باز کردن یک صفحه‌ی جدید مرورگر و تایپ آدرس وبلاگ‌تان، مستقیما به وبلاگ‌تان بروید و مطلب منتشر شده را ببینید.

 

ویرایش و حذف مطلب

اگر بعد از انتشار مطلب به هر دلیلی نیاز به ویرایش مجدد آن مطلب پیدا کردید، و یا خواستید مطلبی را از وبلاگ‌تان حذف کنید، کافی است از قسمت مدیریت به منوی مدیریتِ نوشته‌های پیشین وبلاگ‌تان بروید، نوشته‌ی مورد نظر را انتخاب کرده و سپس آن را ویرایش و یا حذف کنید.

 

در سرویس‌های وبلاگی بلاگفا، پارسی‌بلاگ و میهن‌بلاگ، برای ویرایش و حذف ارسال‌های قبلی، کافی است از منوی سمت راست قسمت مدیریت، گزینه‌های «مدیریت مطالب قبلی» (در بلاگفا)، «یادداشت‌ها و پیام‌ها» (در پارسی‌بلاگ) و «آرشیو ارسال‌ها» (در میهن‌بلاگ) را انتخاب کنید. سپس روی گزینه‌ی مربوط به ویرایش و یا حذف که در مقابل عنوان مطلب مورد نظرتان قرار دارد کلیک کنید.

  در سه سایت پرشین‌بلاگ، وردپرس و بلاگر بلافاصله پس از انتشار مطلب صفحه‌ای را خواهید دید که در آن علاوه بر امکان مشاهده‌ی مطلب تازه انتشار یافته، امکان ویرایش مستقیم آن را هم خواهید داشت. در صورتی که بعد از ورود به مدیریت وبلاگ‌تان بخواهید پُستی را ویرایش و یا حذف کنید، به قسمت مدیریت مطالب، یا ویرایش پیام‌ها بروید.

  و سپس مطلب مورد نظر را حذف و یا ویرایش کنید.

  ادامه‌ی مطلب

در سرویس‌های وبلاگی امکانی وجود دارد که به کمک آن می‌توانیم مطالب طولانی را در دو قسمت روی وبلاگ قرار دهیم. به این ترتیب که قسمت اول مطلب، و یا خلاصه‌ای از آن را می‌نویسیم و بعد، گزینه‌ی «ادامه‌ی مطلب» را انتخاب می‌کنیم و در صفحه‌ی جدیدی که باز شده است، قسمت دوم مطلب و یا تمام آن را می‌نویسیم. دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم:

در بلاگفا و میهن بلاگ بعد از کلیک بر روی گزینه‌ی مربوط به «ادامه مطلب»، صفحه‌ی تکستی در ذیل صفحه‌ی اصلی که قسمت اول متن را در آن نوشته‌اید باز می‌شود که باید متن را به صورت کامل در آن وارد کنید؛ یعنی هم مطالب قسمت اول و هم مطالب قسمت دوم به طور کامل باید در این صفحه قرار بگیرند.

  اما در پارسی‌بلاگ و پرشین‌بلاگ، در صفحه‌ی تکستی که پس از کلیک بر روی گزینه‌ی «ادامه مطلب» باز می‌شود فقط باید قسمت دوم مطلب را وارد کنید و نیازی به انتقال نیمه‌ی اول مطلب نیست.

  در وردپرس بعد از نوشتن نیمه‌ی اول، وقتی بر روی ابزار مربوطه کلیک می‌کنید، یک خط ساده که در گوشه‌ی آن عبارت «More...» درج شده است، روی صفحه قرار می‌گیرد و شما می‌توانید ادامه‌ی مطلب‌تان را در ذیل آن یادداشت کنید. هر مطلبی که زیر این خط قرار بگیرد در صفحه‌ی اصلی وبلاگ دیده نمی‌شود مگر زمانی که بر روی «ادامه‌ی مطلب» کلیک کنید و یا با لینکِ مستقیم به آن نوشته وارد شوید.

  در بلاگ‌اسپات چنین امکانی وجود ندارد. هرچند می‌توان به کمک کدهای جاوا اسکریپت و مقداری تغییرات، چنین امکانی را برای یک پست ایجاد کرد.

ذخیره‌ی خودکار

در سرویس‌های وبلاگی پرشین‌بلاگ و وردپرس و بلاگر امکان ذخیره‌ی خودکار متن وجود دارد. به این ترتیب که هر چند ثانیه یک‌بار مطلب جدیدی که در حال ایجاد آن هستید، به صورت خودکار ذخیره می‌شود. به این ترتیب خیال‌تان می‌تواند راحت باشد که اگر به هر دلیلی -مثل قطع اینترنت و یا قطع برق- در حین نوشتن مطلب جدید، ارتباط شما با وبلاگ‌تان قطع شد، نیازی نیست از ابتدا شروع به نوشتن کنید و کافی است مطلب‌تان را که به طور خودکار ذخیره شده است بازیابی کرده و آن را تکمیل نمایید.

ویرایش تاریخ و ساعت

تقریبا در تمامی سرویس‌های وبلاگی، امکان تغییر تاریخ و ساعت انتشار مطلب وجود دارد. حتی شما می‌توانید تاریخی را در آینده انتخاب کنید که در این صورت مطلب شما به طور خودکار در زمان مورد نظر منتشر خواهد شد. امکان تغییر زمان انتشار مطلب در سایت میهن‌بلاگ هنوز فعال نشده است.

 

مدیریت نظرات

شما می‌توانید علاوه بر مدیریت مطالب، بر روی قسمت نظرات نیز مدیریت داشته باشید؛ به این معنی که می‌توانید برای هر مطلب، تعیین کنید که آیا خوانندگان اجازه‌ی اضافه کردن نظرات‌شان را دارند یا نه؟ و یا قسمت نظرات را طوری تنظیم کنید که هیچ نظری قبل از تأیید شما نمایش داده نشود.

در سایت‌های بلاگفا، پرشین‌بلاگ و میهن‌بلاگ تنظیمات کلی قسمت نظرات در ذیل تکست‌باکس قرار دارد که می‌توانید در هنگام ارسال مطلب و یا زمان ویرایش آن، تنظیمات مربوط به قسمت نظرات را به دلخواه خود تغییر دهید.

  در سه سایت دیگر هم، تنظیمات مشابهی در کنار تکست‌باکس وجود دارد؛ اما برای تنظیمات بیش‌تر و جزئیات دیگر بخش نظرات، باید به قسمت مدیریت نظرات وبلاگ بروید. (در آینده بیش‌تر راجع به‌ش توضیح می‌دهیم.)

  نوار ابزار نوشتن

اگر دقت کنید در صفحه‌ای که می‌خواهید مطلب جدید را بنویسید، بالای تکست‌باکس‌، یک نوار ابزار می‌بینید که بی‌شباهت به نوار ابزار نرم‌افزار آفیس نیست. از این نوار ابزار برای ویرایش ظاهری متن، اندازه و نوع و رنگ فونت‌ها و همچنین برای اضافه کردن لینک و عکس به مطلب می‌توانیم استفاده کنیم. ما در این‌جا درباره‌ی بعضی از پرکاربردترین این ابزارها توضیح کوتاهی می‌دهیم:

فعال کردن سطر دوم نوار ابزار

در وردپرس برای دیدن تمامی ابزارهای قابل استفاده، این دکمه را از نوار ابزارتان انتخاب کنید تا سطر دوم نوار ابزار نمایش داده شود.

  ابزار انتخاب قلم و اندازه‌ی فونت:

و یا

از این دو ابزار برای تغییر فونت و اندازه‌ی قلم استفاده می‌کنیم.

  ابزار چینش در صفحه:

با استفاده از این ابزار می‌توانید به دلخواه خود یک پاراگراف و یا عکس را راست‌چین، چپ‌چین و یا وسط‌چین کنید.

  تعیین استایل فونت‌

این ابزار به ترتیب از راست به چپ، فونت را خط خورده، زیرخط‌دار، مورب و تو‌پُر می‌کند.

  تغییر رنگ متن و زمینه

با استفاده از این ابزار می‌توانید رنگ زمینه‌ی متن، و رنگ خود نوشته را تغییر بدهید.

  تغییر جهت نوشتار

این ابزار جهت نوشتار را از راست به چپ و از چپ به راست تنظیم می‌کند. به طور معمول برای متون فارسی، جهت نوشتار باید از راست به چپ و برای متون انگلیسی از چپ به راست باشد.

  درج خندانک

در بعضی از سرویس‌های وبلاگی، از این ابزار برای درج خندانک استفاده می‌شود.

  ویرایش HTML

در همه‌ی این شش سرویس وبلاگی، قسمتی برای ویرایش کدهای HTML وجود دارد که اگر کمی به این کدها وارد باشید می‌توانید برای اعمال بعضی تغییرات، از این قسمت استفاده کنید.

  Undo و Redo

این دو ابزار همان کاری را می‌کنند که Cntr+U و Cntl+Z می‌کنند. یعنی شما را بین اعمال قبلی و بعدی حرکت می‌دهند.

یکی از پرکاربردترین چیزها در وبلاگ‌نویسی درج عکس و لینک در متن است که انشاءالله به طور کامل در کارگاه بعدی درباره‌اش توضیح خواهیم داد.

 

2 نظر


اگه راجع به کدhtml بیشتر توضیح می دادین عالی تر می شد.مگه نه؟

سلام بفرمایید چگونه میشود فونت ایران نستعلیق ویا هر فونت دیگر را به بلاگفا اضافه کرد

نظرات