از آن کامنت دونی تا این کامنت دونی

معرفی امکانات کامنت‌دونی سرویس بلاگ‌ها

رضوان خسروی

کامنت دونی‌های سرویس بلاگ‌ها و معرفی و توضیح در مورد آن‌ها وبلاگ‌نویسی یک قضیه‌ی دو طرفه است که یک سرش نویسنده‌ی وبلاگ است و سر دیگرش به خواننده‌ی وبلاگ مربوط می‌شود. بلاگر می‌نویسد تا خواننده بخواند و از طریق یک جعبه‌ی کوچک که بهش می‌گوییم «کامنت‌دونی» با او، نوشته‌ها، عقاید و احساساتش در ارتباط باشد. سرویس‌بلاگ‌ها برای این جعبه‌ی ارتباطی، یا همان صفحه‌ی نظرات، امکانات مختلفی قرار داده‌اند که وبلاگ‌نویس و نظردهنده، به فراخور نوشته‌ها و نظراتشان از آن‌ها استفاده می‌کنند. بعضی از این امکانات به مدیر وبلاگ مربوط است و بعضی دیگر هم به کامنت‌گذار.

برای اینکه بهتر بتوانیم امکانات «کامنت‌دونی» سرویس‌بلاگ‌ها را مقایسه کنیم، سری می‌زنیم به قسمت مدیریت سرویس‌های بلاگفا، پرشین‌بلاگ، پارسی‌بلاگ، میهن‌بلاگ، بلاگ‌اسکای، وردپرس و بلاگر.

قبل از هر چیز یک توضیح مختصری درباره‌ی چند تا از امکانات مشترک سرویس‌بلاگ‌ها می‌دهم و بعد جداگانه به معرفی امکانات هر کدام می‌پردازم.

فعال و غیرفعال کردن قسمت نظرات
مدیر وبلاگ می‌تواند به خواست خود، قسمت نظرات وبلاگش را غیرفعال کند. در این حالت، خواننده فقط خواننده است و امکان برقراری ارتباط با نویسنده را ندارد. صرف نظر از وبلاگ‌هایی که نویسنده‌شان به هر دلیلی، کلاً تمایلی به داشتن بخش نظرات ندارند؛ بعضی وقت‌ها مدیران وبلاگ، به دلایلی قسمت نظرات را برای یک مطلب خاص می‌بندند؛ حالا یا آن مطلب، موضوع قابل بحثی ندارد و صرفاً یک اطلاع‌رسانی است، یا موضوعی است که ممکن است از دید نویسنده، نظراتش جنجال‌برانگیز بشود. به هر حال گاهی پیش می‌آید که نویسنده بستن و غیرفعال کردن قسمت نظرات را ضروری می‌بیند. از میان هفت سرویس‌بلاگ مورد بررسی، غیر از پارسی‌بلاگ، مابقی آن‌ها این امکان را در اختیار مدیر وبلاگ قرار می‌دهند.

 

تأیید نظرات قبل از نمایش
شاید یکی از پرکاربردترین قسمت‌های «کامنت‌دونی»، امکان تأیید قبل از نمایش باشد. شما می‌توانید به صورت پیش‌فرض، تنظیم کنید که اولین خواننده‌ی نظرات خودتان باشید و بعد اگر محتوای آن را تأیید کردید، اجازه بدهید در وبلاگتان نمایش داده شود و دیگران هم بتوانند آن را ببینند. بعضی وبلاگ‌نویس‌ها، همیشه از این پیش‌فرض برای قسمت نظراتشان استفاده می‌کنند و بعضی‌ها هم به فراخور مطالبی که می‌نویسند، گاه‌گاهی از این روش استفاده می‌کنند. علتش هم جلوگیری از نمایش نظرات اسپم، یا حاوی کلمات رکیک و نامناسب، و یا شامل اطلاعات شخصی افراد و امثال این‌هاست.

البته در بعضی سرویس‌بلاگ‌ها، مثل بلاگ‌اسکای، بلاگر و وردپرس، که کاربر امکان ارسال نظر به صورت خصوصی را ندارد، مدیر وبلاگ از این پیش فرض استفاده می‌کند تا نظراتی که حکم کامنت خصوصی را دارند، تأیید نشده باقی بمانند.

دسترسی به آخرین نظرات
در تمام هفت سرویس فوق، به جز بلاگر و میهن‌بلاگ، امکان دسترسی به آخرین نظرات وجود دارد. دسترسی به آخرین نظرات از این جهت اهمیت دارد که مدیر وبلاگ، به سادگی می‌تواند از نظراتی که ممکن است ذیل مطالب قبلی گذاشته بشود، اطلاع پیدا کند؛ چون گاهی ممکن است خواننده‌ی وبلاگ، نظرش را درباره‌ی یک نوشته‌ی قدیمی‌تر، ذیل همان مطلب بنویسد. طبیعی است که اگر امکان دسترسی به آخرین نظرات وجود نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که مدیر وبلاگ اصلاً از درج آن نظر مطلع نشود.

پاسخ به نظرات

غیر از پرشین‌بلاگ و بلاگر، در بقیه‌ی سرویس‌بلاگ‌ها مدیر وبلاگ می‌تواند پاسخش را به نظر خواننده، در زیر همان نظر بنویسد. در سرویس‌هایی که این امکان وجود ندارد، مدیر وبلاگ ناچار است در یک کامنت جدید، با مشخص کردن مخاطبش، به نظرات جواب بدهد. البته کامنت‌گذار برای دیدن پاسخ مدیر وبلاگ ناچار است بار دیگر به همان وبلاگ سر بزند تا جوابش را ببیند؛ مگر در پارسی‌بلاگ که اگر کامنت‌گذار و وبلاگی که برایش نظر می‌دهد، هر دو پارسی‌بلاگی باشند، و کاربر پای نظرش را امضای الکترونیک زده باشد، می‌تواند از طریق صفحه‌ی مدیریت وبلاگ خودش، پیگیر نظراتی که گذاشته و جواب‌هایی که گرفته باشد.

نمایش آی‌پی
چهار سرویس پرشین‌بلاگ، پارسی‌بلاگ، بلاگ‌اسکای و وردپرس، آی‌پی کامنت‌گذار را ثبت می‌کنند. بالاخره گاهی برای کشف رابطه‌ی کامنت‌گذارها، آی‌پی‌شان کمک‌هایی می‌کند!

هر کدام از سرویس‌های وبلاگی، یک سری امکاناتی برای قسمت نظرات دارند که خاص خودشان است و تک و توکی هم مشترک است بین یکی دو تا از سرویس‌ها. برای اینکه دقیق‌تر از امکانات سرویس‌های مختلف با خبر بشویم، تک‌تک سرویس‌ها را هم بررسی می‌کنیم.

بلاگفا:
امکانات مدیریتچگونه در بلاگفا کامنت بگذاریم

اگر زمانی که می‌خواهید مطلب جدیدی ارسال کنید و یا مطالب قبلی‌تان را ویرایش کنید، به پایین جعبه‌ی متن دقت کنید، متوجه‌ی منوی بازشونده‌ای با عنوان «نوع نظرخواهی» خواهید شد. بازش کنید تا از امکانات مختلفی که بلاگفا برای قسمت نظرات در نظر گرفته خبردار شوید. یکی از گزینه‌ها، مربوط به غیرفعال کردن قسمت نظراتِ مطلب مورد نظر است؛ گزینه‌ی آخر هم نظرات را بعد از تأیید نویسنده به نمایش در می‌آورد. اما اگر گزینه‌ی دوم (امکان درج نظر جدید وجود نداشته باشد) را برای مطلبی انتخاب کنید، نظرات قبلی کاربران حفظ می‌شود؛ اما دیگر امکان اضافه کردن نظر جدید وجود نخواهد داشت. همچنین گزینه‌های بعدی (درج نظر تنها یک هفته/پانزده روز/ یک ماه پس از ارسال مطلب مجاز باشد) نیز، قسمت نظرخواهی را بعد از مدت زمانی که مشخص می‌کنید، می‌بندد و اجازه‌ی درج نظر جدید به کاربران نمی‌دهد.

اگر به منوی سمت راست مدیریت نگاه کنید، گزینه‌ی «آخرین نظرات خوانندگان» را خواهید دید. روی آن که کلیک کنید، آخرین نظراتی که به وبلاگتان اضافه شده است را می‌بینید؛ چه نظراتی که برای آخرین مطلبتان ارسال شده است و چه نظراتی که پای مطالب پیشین‌تان درج شده است.

اگر پیش‌فرض قسمت نظرات را روی «نمایش نظرات پس از تأیید» تنظیم کرده باشید، از همین قسمتِ «آخرین نظرات خوانندگان» می‌توانید نظرهای جدید را تأیید کنید و یا تأیید نشده رهایشان کنید. از همین قسمت هم می‌توانید برای حذف نظر و یا ویرایش آن و اضافه کردن پاسخ استفاده کنید.

برای ارسال پاسخ، روی گزینه‌ی «ویرایش» همان نظری که می‌خواهید به آن جواب بدهید، کلیک کنید تا به صفحه‌ی ویرایش نظر منتقل شوید. ضمن اینکه در این صفحه می‌توانید نام نظردهنده و ایمیل، وب‌سایت، و نظرش را ویرایش کنید، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌ی «درج جداکننده» به این نظر پاسخ بدهید.

نکته‌ی قابل توجه در بلاگفا این است که شما نمی‌توانید نظری را که کاربر به صورت خصوصی ارسال کرده است، عمومی کنید؛ همان‌گونه که نظر عمومی را هم نمی‌توانید خصوصی کنید؛ مگر اینکه برای دور کردنش از چشم خوانندگان به طور کلی حذفش کنید.

امکانات کاربران

خوانندگان وبلاگ‌های بلاگفا، می‌توانند نظر خود را به صورت خصوصی برای مدیر وبلاگ ارسال کنند. برای این کار کافی است گزینه‌ی «نظر به صورت خصوصی برای نویسنده وبلاگ ارسال شود» را تیک بزنید.

اگر قسمت «مشخصات شما حفظ شود» را هم تیک‌دار کنید، دیگر لازم نیست دفعات بعدی که به این وبلاگ می‌آیید، نام و ایمیل و آدرس وب‌سایت‌تان را وارد کنید.

ضمناً در هنگام درج نظر، می‌توانید از خندانک‌هایی که در کنار جعبه‌ی متن قرار گرفته، استفاده کنید.

پرشین‌بلاگ
امکانات مدیریت

کامنت گذاری در پرشین بلاگ

در پرشین‌بلاگ اگر به صفحه‌ی «تنظیمات عمومی وبلاگ» بروید، می‌توانید اظهار نظر در وبلاگ را روی «آزاد»، «غیرفعال» و «نیازمند تأیید» تنظیم کنید.

در ستون سمت راست مدیریت وبلاگ، گزینه‌ای با عنوان «آخرین نظرات خوانندگان» وجود دارد که کلیک بر روی آن، شما را به آخرین نظراتی که برایتان نوشته شده است، هدایت می‌کند. در آنجا می‌توانید به انتخاب خود، نظری را حذف، یا آن را خصوصی و یا عمومی کنید و اگر نظری نیاز به تأیید داشت، تأییدش کنید.

ضمنا دکمه‌ای به شکل قلب در کنار هر نظر وجود دارد که برای انتخاب آن نظر به عنوان نظر خاص تعبیه شده است. در توضیحات پرشین‌بلاگ آمده است: «در صورتی که آیکون قلب در یک نظر را نارنجی کنید، آن نظر در داخل بخش نظرات وبلاگ نیز همراه با یک قلب روشن دیده می‌شود و اگر آن را با یک کلیک، توسی کنید، در بخش نظرات وبلاگ، قلبی نمایش داده نخواهد شد.»

امکانات کاربران

کاربران می‌توانند به تشخیص خود، نظری را به صورت خصوصی ارسال کنند. البته همان‌طور که چند سطر بالاتر توضیح دادم، مدیر وبلاگ می‌تواند به انتخاب خود، نظرات خصوصی را هم عمومی کند.

ضمناً کاربران می‌توانند در قسمت نظرات پرشین‌بلاگ، از خندانک‌هایی که در کنار صفحه‌ی متن قرار داده شده، استفاده کنند.

میهن‌بلاگ
امکانات مدیریت  چگونه در میهن‌بلاگ کامنت بگذاریم

اگر به قسمت ارسال مطلب جدید بروید، در زیر قسمت نوشتاری، تنظیمات نظرات را هم مشاهده خواهید کرد. می‌توانید قسمت نظرات را برای آن مطلب فعال یا غیرفعال کنید و یا تنظیمات آن را روی گزینه‌ی «نظرات پس از تأیید نمایش داده شوند» قرار دهید. اگر نظرخواهی را غیرفعال نکرده باشید، می‌توانید مدت زمان نظردهی را هم همان‌جا تنظیم کنید؛ یعنی اجازه دهید قسمت نظرات تا یک هفته، یا یک ماه فعال باشد و یا به صورت دستی خودتان تاریخی را برای بستن قسمت نظرات تعیین کنید.

اگر در ستون سمت راست مدیریت، گزینه‌ی «نظرات» را انتخاب کنید، پُست‌هایی که در آن‌ها نظرات تأیید نشده وجود دارد نمایش داده می‌شود. و اگر روی نظرات هر پست کلیک کنید، می‌توانید آن نظر را تأیید، حذف و یا پنهان کنید. در واقع اگر قسمت نظرات را روی «تأیید پس از نمایش» هم تنظیم نکرده باشید، باز هم گزینه‌ی تأیید نظر را خواهید داشت. این تأیید نظر در حقیقت حکم خوانده شدن نظر توسط نویسنده‌ی وبلاگ را دارد. مدیر وبلاگ نظراتی را که خوانده است، تأیید می‌کند و آن‌هایی را که هنوز نخوانده است، تأیید نمی‌کند.

مدیر وبلاگ می‌تواند نظری را که مناسب نمایش در وبلاگ نیست حذف و یا «پنهان» کند.

در همین صفحه، مدیر وبلاگ می‌تواند پاسخ خود را به هر نظر، ذیل آن نظر اضافه کند.

در میهن‌بلاگ نیز این اختیار به مدیر وبلاگ داده نشده است که نظر خصوصی‌ را عمومی کند.

امکانات کاربران

مخاطبان وبلاگ‌های میهن‌بلاگ می‌توانند نظر خود را به صورت خصوصی برای نویسنده‌ی وبلاگ ارسال کرده و از خندانک‌ها نیز در نظر خود استفاده کنند.

پارسی‌بلاگ
امکانات مدیریتچگونه در پارسی بلاگ کامنت بگذاریم

اگر از ستون سمت راست میز کار مدیریت، گزینه‌ی «مشخصات کاربری» را انتخاب کنید، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که مشخصات کلی شما در آن یادداشت شده است. یکی از قسمت‌هایی که می‌تواند توسط شما انتخاب شده، تیک بخورد، با این عنوان مشخص شده است: «پيام‌های كاربران برای نوشته‌های شما به صورت پيش‌فرض خصوصی باشد».

در پارسی‌بلاگ، امکان غیرفعال کردن نظرخواهی وجود ندارد؛ اما شما با تیک زدن گزینه‌ی بالا، می‌توانید مانع نمایش پیش از تأیید نظرات بشوید.

حالا اگر به «صفحه‌ی خانگی» وبلاگ خود برگردید، در میانه‌ی صفحه و در جعبه‌ی «وضعیت وبلاگ» می‌توانید لینک «آخرین پیام‌ها» را ببینید. روی آن که کلیک کنید، قادر خواهید بود آخرین نظراتی که برای مطالب وبلاگتان درج شده را ببینید و به انتخاب خود، آن‌ها را عمومی، خصوصی و یا حذف کنید.

در زیر هر کامنت، لینک «پاسخ مدیر وبلاگ» وجود دارد که با کلیک بر روی آن، می‌توانید به آن نظر جواب بدهید.

امکانات کاربران

کاربران پارسی‌بلاگ امکان درج نظر و ویرایش متن و تغییر رنگ، اندازه و وضعیت چینشش در صفحه و همچنین اضافه کردن لینک و خندانک را دارند و می‌توانند به خواست خود، نظرشان را به صورت خصوصی ارسال کنند.

هر کاربر می‌تواند ضمن نوشتن نظرش، یک برچسب امتیازی به مطلب نوشته شده بدهد. برای دیدن برچسب امتیاز، روی آیکون ستاره‌ی زرد، در بالای منوی تکست‌باکس کلیک کنید.

اگر کاربر پارسی‌بلاگ باشید، بهتر است همیشه از امضای الکترونیک استفاده کنید. امضای الکترونیک که با عنوان sign در زیر جعبه‌ی متن قرار دارد، مانع از سوء استفاده‌ از نام و آدرس وبلاگ شما خواهد شد؛ ساده‌تر بگویم: اگر پیغامتان را امضا کنید، همه مطمئن می‌شوند که این نظر حتما از طرف خود شما نوشته شده است. البته امضا کردن نظرات سود دیگری هم دارد و آن پیگیری، حذف و خصوصی کردن نظراتی است که در وبلاگ‌های دیگر می‌نویسید. برای این کار وارد قسمت مدیریت وبلاگتان بشوید و روی گزینه‌ی «پیام‌های ارسالی شما» از ستون سمت راست صفحه‌ی مدیریت وبلاگ کلیک کنید. در اینجا ضمن مدیریت نظرات‌تان، می‌توانید پاسخ‌هایی که به آن‌ها داده شده است را هم ببینید. نکته‌ی جالب این است که شما از این طریق حتی می‌توانید بدون نیاز به عمومی کردن نظر خصوصی به آن پاسخ بدهید و نویسنده‌ی نظر، از طریق صفحه‌ی «پیام‌های ارسالی شما» پاسخش را ببیند.

قسمت نظرات پارسی‌بلاگ، دارای آر‌اس‌اس بوده و هر کامنت هم لینک ثابت و مستقیم دارد.

بلاگ‌اسکای
امکانات مدیریتچگونه در بلاگ اسکای کامنت بگذاریم

اگر بعد از ورود به قسمت مدیریت وبلاگ، گزینه‌ی «تنظیمات بخش نظردهی» را انتخاب کنید، می‌توانید یک سری تغییرات در بخش نظرخواهی ایجاد کنید؛ مثلاً می‌توانید سیستم نظردهی را فعال یا غیرفعال کنید، یا می‌توانید نمایش نظر بعد از تأیید و یا فیلتر شدن نظرات را فعال کنید.

فیلتر کردن نظرات و همچنین آنتی‌فلودینگ (Anti flooding) برای جلوگیری از ارسال نظرات اسپم کاربرد دارند. اگر روی لینک «کلمات کلیدی» کلیک کنید، می‌توانید کلماتی را وارد کنید. نظراتی که حاوی این لغات باشند، ثبت نشده و کاربر را با این پیغام مواجه می‌کند: «به علت وجود بعضی از کلمات داخل این نظر، امکان درج آن وجود ندارد.»

اگر آنتی فلودینگ را فعال کنید، بسته به زمانی که در جعبه‌ی متن کوچک همین صفحه وارد کرده‌اید، کاربر از ارسال پست‌های پیاپی محروم می‌شود. در واقع شما فاصله‌ی بین درج دو نظر را به این ترتیب تعیین می‌کنید و از این طریق مانع از ارسال پست‌های تکراری و غیرتکراری پی‌در‌پی که عموماً جنبه‌ی تبلیغاتی دارند می‌شوید.

اگر به قسمت «یادداشت جدید» هم بروید، می‌توانید «اجازه‌ی نظردهی به کاربران برای این یادداشت» را فعال یا غیرفعال کنید.

برای دسترسی به آخرین نظرات خوانندگان، از ستون سمت راست گزینه‌ی «جدیدترین نظرات» را انتخاب کنید. در این قسمت، با توجه به تنظیماتی که برای قسمت نظرات در نظر گرفته بودید، می‌توانید نظرات را تأیید یا حذف کنید و یا در صورت تمایل به آن پاسخ بدهید.

امکانات کاربران

بلاگ‌اسکای در قسمت نظرات، برای کاربران هیچ امکاناتی را در نظر نگرفته است؛ حتی امکان درج نظر به صورت خصوصی!

بلاگر
امکانات مدیریتچگونه در بلاگر کامنت بگذاریم

اگر از قسمت مدیریت به صفحه‌ی تنظیمات بروید و از آنجا روی تب نظرات کلیک کنید، متوجه امکانات زیادی که بلاگر برای قسمت نظرات مهیا کرده است می‌شوید.

نظرات: شما با انتخاب «پنهان کردن» می‌توانید نظرات وبلاگتان را مخفی کنید. البته با این انتخاب نظرات حذف نمی‌شوند؛ اما از دید مراجعین به سایت، مخفی می‌مانند.

چه کسی می‌تواند نظر بدهد؟: شما می‌توانید امکان نظردهی را محدود کنید؛ مثلاً فقط به کاربرانی که اعتبار گوگل دارند اجازه‌ی نظر دادن بدهید. این امکان در واقع برای مشخص شدن هویت نویسنده‌ی نظرات اضافه شده است.

تعیین جا: بلاگر برای قسمت نظرخواهی وبلاگ، سه قالب در نظر گرفته است؛ یکی «تمام صفحه» است که فرم نظرخواهی را در یک صفحه‌ی کاملاً مجزا از متن نمایش می‌دهد، یکی «پنجره‌ی گشودنی» است که با کلیک بر روی قسمت نظرات، پنجره‌ی کوچکی باز می‌شود و کاربر می‌تواند نظرش را بنویسد، یکی هم «پیام الحاقی زیر» است که فرم نظرخواهی را می‌آورد زیر هر پُست.

نظرات پیش‌فرض برای پیام‌ها: اینجا می‌توانید تعیین کنید که برای پُست‌های بعدی امکان درج نظر جدید وجود داشته باشد یا نه. اگر به هر دلیلی تشخیص دادید که قسمت نظرخواهی مطلب جدیدتان بسته باشد، می‌توانید این گزینه را روی «پیام‌های جدید فاقد نظر هستند» تنظیم کنید.

پیوندهای برگشت: اگر جایی در اینترنت به مطالب شما لینک شده باشد، در قسمت نظرات وبلاگتان پیغامی دریافت خواهید کرد که شما را به صفحه‌ی پیونددهنده هدایت می‌کند. در این قسمت شما می‌توانید پیوندهای برگشتی را آشکار یا پنهان کنید.

پیش‌فرض پیوندهای برگشتی برای پیام‌ها: از این طریق می‌توانید پیوندهای برگشتی را برای مطالب جدید، فعال یا غیر فعال کنید.

پیام فرم نظرخواهی: اگر در جعبه‌ی متن روبروی این گزینه، مطلبی اضافه کنید، بالای فرم نظرخواهی وبلاگتان به نمایش در می‌آید.

بررسی نظرات: این در واقع همان تأیید نظرات قبل از نمایش است. اگر گزینه‌ی «همیشه» را تیک بزنید، فعالش کرده‌اید؛ اگر «هرگز» را تیک بزنید، غیر فعالش کرده‌اید؛ و اگر می‌خواهید محدودش کنید به پست‌های جدید، گزینه‌ی وسط را انتخاب کنید و مشخص کنید برای مطالبی که «چند روز پیش» نوشته شده فعال خواهد بود.

کلمه‌ی تأیید برای نظرات نمایش داده شود؟: کلمه‌ی تأیید برای جلوگیری از نظرات اسپم و تبلغاتی است؛ به عبارت دقیق‌تر تعداد نظرات اسپم را کم می‌کند؛ چون که کاربر مجبور می‌شود برای ارسال هر نظر، یک بار کلمات تأییدی را که در تصویر می‌بیند وارد کند.

نمایش تصاویر نمایه مربوط به نظرات: با فعال کردن این گزینه، تصویری که هر کاربر برای نمایه‌ی وبلاگش انتخاب کرده است، در کنار کامنتی که می‌گذارد نشان داده خواهد شد.

ایمیل اعلام نظر: در جعبه‌ی متن روبروی این گزینه، می‌توانید حداکثر 10 ایمیل وارد کنید. هر زمان که نظر جدیدی در وبلاگ درج شود، به ایمیل‌هایی که در این جعبه وارد کرده‌اید ارسال خواهد شد.

حالا اگر به قسمت «ارسال پیام» بروید و روی تب «ویرایش پیام‌ها» کلیک کنید و سپس نظرات مطلب مورد نظر را انتخاب کنید، می‌توانید نظراتی را که برای آن مطلب ارسال شده ببینید و در صورت نیاز نظری را حذف کنید. در صورتی که پیش‌فرض نظرات را روی نمایش پس از تأیید تنظیم کرده باشید، برای دیدن نظرات جدید و تأیید یا حذف آن‌ها باید به تب «مختصر کردن نظر» بروید.

امکانات کاربران

هر کاربر می‌تواند با وارد کردن ایمیل خود، مشترک نظرات پست خاصی باشد تا نظرات بعدی به ایمیلش ارسال شود. بلاگر برای هر نظر، لینکی ثابت و مستقیم قرار داده است؛ اما امکان ارسال نظر به صورت خصوصی و همچنین خندانک وجود ندارد.

ورودپرس
از قسمت «تنظیمات» گزینه‌ی «گفت‌وگوها» را انتخاب کنید.چگونه در وردپرس کامنت بگذاریم

گزینه‌های پیش‌فرض نوشته: اولی مربوط به لینک‌هایی است که توی متن آورده‌اید. اگر تیکش را بزنید، صفحات وب مربوطه از لینک شدنشان مطلع می‌شوند.

دومی بازتاب یا همان پیوندهای برگشتی است و عکس گزینه‌ی اول است؛ یعنی اگر کسی به وبلاگ شما لینک داده باشد، در قسمت نظرات بازتابش درج خواهد شد و قادر به پیگیری آن لینک خواهید بود.

سومی هم برای فعال و غیرفعال کردن قسمت نظرات است.

تنظمات دیدگاه‌ها: با تیک زدن گزینه‌ی اول، کاربر ملزم می‌شود ایمیل خود را در هنگام ثبت نظر وارد کند و نظری که فاقد ایمیل باشد، ارسال نخواهد شد. دومی مربوط به کاربران وردپرس است. اگر تیک آن را بزنید، نظر فقط از طرف کاربران وردپرس پذیرفته می‌شود. گزینه‌ی سوم هم قسمت نظرات را بعد از چند روز از ارسال مطلب می‌بندد. این که نظرات چند روز بعد از ارسال مطلب بسته شود را شما می‌توانید تعیین کنید.

برایم نامه بفرستید هرگاه...: اگر گزینه‌ی اول را انتخاب کرده باشید، هر نظر جدیدی که به وبلاگتان اضافه شود، برای شما ارسال می‌گردد. گزینه‌ی دوم فقط نظراتی را که نیازمند بررسی و تأیید است، به ایمیلتان ارسال می‌کند. در دو صورت نظرات نیازمند تأییدند؛ یکی زمانی که نظراتی که حاوی کلمات وارد شده در قسمت فیلترینگ هستند به وبلاگ اضافه شوند، یکی هم زمانی که پیش‌فرض نظرات را روی «نمایش بعد از تأیید» تنظیم کرده باشید.

پیش از اینکه دیدگاهی نمایان شود: گزینه‌ی اول نمایش نظرات را مشروط به تأیید نویسنده می‌کند. گزینه‌ی دوم در صورتی نظر را نمایش می‌دهد که نویسنده‌ی آن نظر، قبلاً هم نظری داده است که از طرف مدیر وبلاگ مورد پذیرش بوده است؛ یعنی نویسنده‌ی نظر حداقل یک دیدگاه پذیرفته شده باید داشته باشد تا نظرش بدون نیاز به تأیید به نمایش در بیاید.

بررسی دیدگاه: اگر گزینه‌ی اول تیک بخورد، نظرات اسپم از مطالب قدیمی حذف نخواهد شد. دومین مورد برای جلوگیری از درج نظراتی است که دارای لینک هستند. بعضی از نظرات اسپم و تبلیغی هستند که حاوی لینک‌های مختلف‌اند. اینجا می‌توانید تعیین کنید نظر باید حاوی چند لینک باشد که پذیرفته نشود.

مورد سوم و چهارم برای فیلتر کردن نظرات استفاده می‌شود؛ با این تفاوت که مورد سوم نظرات را به صف تأیید می‌برد، و مورد چهارم آن‌ها را به عنوان «جفنگ» برچسب‌گذاری می‌کند. کافی است برای فعال کردن این دو گزینه، در جعبه‌ی متن، کلمات مورد نظرتان را وارد کنید.

اشتراک نظرات: یکی از امکانات وردپرس، امکان اشتراک در نظرات است. یعنی می‌توانید در قسمت نظرات پست‌ها، از طریق زدن تیک گزینه‌ی مورد نظر، مشترک نظرات بشوید و هر زمان که نظر جدیدی اضافه شد، از طریق ایمیل خبردار شوید. در این قسمت، مدیر وبلاگ می‌تواند این امکان را فعال یا غیرفعال کند؛ که البته این امکان به طور خودکار فعال است، و می‌توانید آن را با زدن تیک، غیرفعال کنید.

نیم‌رخ‌ها: نیم‌رخ‌ها یا آواتار، عکس کوچکی است که معرف صاحب آن است. آواتار شما در کامنت‌هایی که توی وبلاگ‌های وردپرس می‌گذارید نمایش داده می‌شود. برای نمایش آواتار در قسمتِ نظرات وبلاگ‌های وردپرس، باید هنگام نظر دادن لاگین کرده باشید و البته تنظیماتِ وبلاگ مورد نظر هم باید نمایش آواتار را ممکن کرده باشد.

برای انتخاب آواتار به منوی «کاربران» بروید و گزینه‌ی «شناسنامه‌ی شما» را انتخاب کنید. سپس عکس دلخواهتان را به عنوان آواتار انتخاب کنید و روی آپلودِ عکس کلیک کنید.

اگر کاربر وردپرس نیستید، باز هم می‌توانید یک آواتار برای خودتان داشته باشید که در زمان نظردهی در وبلاگ‌های وردپرس و بلاگر، در کنار نظرتان نمایش داده شود. برای این کار کافی است به این سایت بروید و در آنجا ثبت‌نام کنید و بعد آواتارتان را آپلود کنید. بعد از این، آواتارتان به آدرس ایمیل‌تان متصل می‌شود؛ یعنی زمانی که توی وبلاگ‌های بلاگر و وردپرس، با درج ایمیل خود نظری می‌دهید، به طور اتوماتیک آواتاری که قبلاً با آن ایمیل ثبت شده است، نمایش داده می‌شود. به آواتاری که توی این سایت می‌سازید، گاهی گرآواتار هم می‌گویند.

در قسمت نیم‌رخ‌ها، شما می توانید تنظیمات نمایش یا عدم نمایش آواتار نویسندگان را تغییر بدهید.

اگر از ستون مدیریت، گزینه‌ی «دیدگاه‌ها» را انتخاب کنید، می‌توانید آخرین نظرات خوانندگان را ببینید و همان‌جا، آن‌ها را تأیید، ویرایش یا حذف کنید و یا به عنوان یک اسپم، به قسمت «جفنگ» بفرستید. همچنین می‌توانید از همین‌جا به آن نظر پاسخ بدهید. با «پذیرفتن» یا «نپذیرفتن» یک نظر، در واقع آن را عمومی یا خصوصی می‌کنید.

امکانات کاربران

کاربران وردپرس، با نظر مدیر وبلاگ، می‌توانند نظرات یک مطلب را از طریق ایمیل دنبال کنند. در وردپرس هم مثل بلاگر، امکان ارسال نظر خصوصی و درج خندانک نیست. البته اگر کد خندانکی را وارد کنید، بعد از ارسال به خندانک تبدیل می‌شود؛ اما جعبه‌ی خندانک که در دسترس کاربران باشد، وجود ندارد.

وردپرس هم برای نظرات، هم لینک ثابت و مستقیم قرار داده است و هم پیگیری آن‌ها را از طریق آر‌اس‌اس ممکن کرده است.

این هم از امکانات «کامنت‌دونی» سرویس‌بلاگ‌ها. دیدید که تقریباً هیچ دو سرویس وبلاگی نیستند که امکاناتشان شبیه هم باشد، و هیچ سرویسی هم نیست که همه‌ی امکانات قسمت نظرات را یکجا داشته باشد. همین می‌تواند یکی از عوامل تعیین کننده‌ی علت انتخاب یک سرویس‌بلاگ برای نوشتن باشد. یک بلاگر، برای انتخاب سرویس وبلاگی‌اش، همه‌ی امکانات آن سرویس را –اعم از امکانات بخش نوشتار، قالب و امکانات قسمت نظرات- کنار هم می‌گذارد و با جمع‌بندی‌ای که می‌کند، از میان سرویس‌بلاگ‌های متعدد، یکی را برای نوشتن انتخاب می‌کند. با این توصیفات، به نظرتان امکانات کدام سرویس‌بلاگ بهتر و کامل‌تر است؟

 

نظرات