فصد خون غرب تهران
خشکشویی
تصفیه آب
جرثقیل برقیa>

چند باور غلط در مورد خشم و کنترل آن

Rate this post

باورهای غلط درباره خشم

باور اول:شیوه ابراز خشم موروثی است و قابل تغییر نیست. مثلا فرد می گوید من خشمم را از پدرم به ارث برده ام.
در صورتی که مطالعات پژوهشی نشان می دهند، مردم با مجموعه خاصی از ابراز_خشم به دنیا نمی آیند و ابراز خشم حاصل یادگیری است و بر همین اساس، راه مناسب ابراز خشم نیز می تواند آموخته شود.

باور دوم: خشم به صورت خودکار باعث پرخاشگری می شود یعنی تنها شیوه موثر ابراز خشم پرخاشگری است. در واقع مدیریت_موثر_خشم شامل کنترل_خشم به صورت تدریجی از طریق یادگیری مهارت های جرات_ورزی، تغییر باورهای غیر عقلانی و کلام منفی و خصومت، و به کار بردن طیفی از راهبردهای رفتاری است که با کمک رواندرمانگر و از طریق مشاوره و رواندرمانی، به دست می آید.

باور سوم: مردم برای به دست آوردن مطالبات خود باید پرخاشگر باشند.  متاسفانه بیشتر مردم جرات ورزی را با پرخاشگری اشتباه می گیرند. هدف پرخاشگری تسلط یافتن و صدمه رساندن و پیروز شدن به هر قیمتی است، در حالی که هدف جرات ورزی، ابراز خشم به شیوه ای مودبانه است. مثلا اگر دوست شما در هر بار قرار ملاقات تاخیر داشته و این رفتارش شما عصبانی کرده بجای استفاده از کلمات زشت و پرخاشگری، خشم خود را می توان به این شیوه ابراز کرد :
” وقتی تو دیر می آیی من خیلی ناراحت و عصبانی می شوم. لطف کن سر وقت بیا “.

باور چهارم: برون ریزی خشم به صورت پرخاشگری اغلب مطلوب است. سالها این شیوه حتی از سوی برخی متخصصین سلامت روان به مردم به عنوان درمان توصیه می شد مثل تخلیه خشم با ضربه زدن به بالش، داد و فریاد کردن.
با این وجود، مطالعات نشان داده که برون ریزی خشم به صورت رفتار پرخاشگرانه، رفتار پرخاشگرانه را تقویت می کند و باعث خشمگین تر شدن می شود.

کنترل خشم

راه کار هایی برای کنترل خشم

۱. قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید.

در زمان عصبانیت خیلی راحت ممکن است چیزهایی را به زبان بیاورید که بعداً از گفتن آنها حسابی پشیمان شوید. چند دقیقه مکث کرده، چیزی به زبان نیاورید و فکرتان را جمع کنید و بگذارید طرف‌مقابلتان هم همین کار را بکند.

۲. وقتی آرام‌تر شدید، عصبانیتتان را ابراز کنید.

وقتی توانستید روشن و واضح فکر کنید، ناراحتی‌تان را به طریقی قاطع اما نه هجومی ابراز کنید. نگرانی‌ها و نیازهایتان را به روشنی و وضوح کامل بدون اینکه موجب ناراحتی طرف‌مقابل شوید، برای او شرح دهید.

۳. کمی ورزش کنید.

فعالیت جسمی به خالی کردن استرس‌هایی که موجب عصبانیت می‌شود کمک می‌کند. اگر احساس می‌کنید عصبانیتتان در حال افزایش است، برای پیاده‌روی بروید یا زمانی را برای انجام فعالیت فیزیکی موردعلاقه‌تان صرف کنید.

۴. به خودتان استراحت دهید.

استراحت کردن فقط برای بچه‌ها نیست. در طول ساعت‌هایی از روز که فوق‌العاده برایتان استرس‌زا است به خودتان وقفه‌هایی برای استراحت دهید. چند دقیقه زمان آرام و بی‌سروصدا به شما کمک خواهد کرد احساس بهتری پیدا کرده و برای کنار آمدن با مشکلات پیش رو آماده‌تر شوید.

۵. راهکارهای ممکن را بررسی کنید.

به جای اینکه روی چیزی که دیوانه‌تان کرده تمرکز کنید، سعی کنید مشکل را حل کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان عصبانیتان کرده است؟ در آن را ببندید. آیا همسرتان هر شب برای شام دیر می‌آید؟ برنامه شامتان را دیرتر بگذارید. به خودتان یادآور شوید که عصبانیت نه‌تنها هیچ چیز را حل نمی‌کند، بلکه بدتر هم می‌کند.

۶. از ضمیر “من” استفاده کنید.

برای جلوگیری از انتقاد کردن یا مقصر دانستن کسی، که فقط فشار بین شما را بیشتر خواهد کرد، برای توضیح مشکل جملاتتان را با ضمیر “من” شروع کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به طرف‌مقابل احترام بگذارید. مثلاً به جای “تو هیچوقت در کارهای خانه کمک نمی‌کنی” بگویید، “من ناراحت شدم که بدون اینکه به من برای جمع کردن میز شام کمک کنی گذاشتی رفتی.”

۷. کینه به دل نگیرید.

بخشش ابزاری بسیار قوی است. اگر اجازه دهید که عصبانیت و سایر احساسات منفی بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، خواهید دید که با تلخی و ناعدالتی خودتان نابود شده‌اید. اما اگر بتوانید کسی که اذیتتان کرده است را ببخشید، هر دو شما می‌توانید از آن موقعیت درس بگیرید. منطقی نیست که از همه آدمها توقع داشته باشید در همه شرایط همانطوری رفتار کنند که شما دوست دارید.

۸. برای خالی کردن فشار، شوخ‌طبعی کنید.

شوخی و خنده به مقابله با فشارعصبی کمک می‌کند. از شوخ‌طبعی برای مواجهه با چیزی که عصبانیتان کرده است و انتظارات و توقعات غیرواقع‌بینانه‌ای که داشته‌اید استفاده کنید. البته از طعنه و ریشخند دوری کنید زیرا ممکن است موجب جریحه‌دار شدن احساسات دیگران شده و همه چیز را بدتر کند.

۹. مهارت‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید.

وقتی اعصابتان خرد شده و خشمتان قلیان می‌کند، از مهارت‌های تمدد اعصاب کمک بگیرید. تمرینات تنفس عمیق، تجسم یک تصویر آرامش‌بخش یا تکرار کلمه یا عبارتی که آرامتان می‌کند، بسیار به دردتان خواهد خورد. حتی می‌توانید موسیقی آرامش‌بخش گوش دهید، در دفترچه خاطراتتان بنویسید یا چند حرکت یوگا را تمرین کنید.

۱۰. بدانید چه زمان نیاز به کمک دارید.

یادگرفتن کنترل عصبانیت برای همه آدمها سخت است. اگر به نظرتان عصبانیت شما شدیداً خارج از کنترل است و باعث می‌شود دست به کارهایی بزنید که بعداً پشیمان شوید یا به اطرافیانتان آسیب برسانید، حتماً از متخصص کمک بگیرید.

 

مطالب مرتبط :

خجالتی بودن و عدم اعتماد به نفس

Rate this post

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *